India’s No.1 Educational Platform For UPSC,PSC And All Competitive Exam
  • Sign Up
  • Login
  • 0
  • Donate Now

A pineapple costs Rs. 7 each. A watermelon costs Rs. 5 each. X spends Rs. 38 on these fruits. The number of pineapples purchased is

Option :

Answer:Option 1

Explanation:

Solution:

Arithmetic Reasoning mcq solution image



Post your comments here:

Name *:

Email   : (optional)

» Your comments will be displayed only after manual approval.

Current Affairs
Test
Classes
E-Book