Let the price of wheat is x per kg. Then price of wheat will be 5x per kg.
Expenditure on rice = 25*x = 25x.
Expenditure of wheat = 9*5x = 45x.
Total cost,
25x + 45x = 350.
70x = 350.
x = 5.
Hence, price of Rice = Rs. 5 per kg.
Price of wheat = 25 per kg.
Now, price of wheat = 25 ---- 20% ↑----> Rs. 30 per kg.
Let the new amount of rice is N kg, then
N*5 + 9*30 = 350.
N = 16 kg.
%decrease in the amount of rice = [(25-16)*100]/25 = 36%.
Post your Comments